Az Vergi Ödemek İçin Ne Yapmalıyız?

Ev sahipleri dikkat! Gelir vergisini daha az ödemek mümkün, işte detaylar...

1.5 milyon ev ve işyeri sahibi 2016’da elde ettiği kira geliri için 1 Mart’tan itibaren beyanname verecek. 3800 liralık gelir vergi dışı. Daha az vergi ödemek mümkün! Nasıl mı? İşte detayları...

ALINAMAYAN KİRALAR

Tahsil edilememiş kira gelirlerine vergi uygulanmıyor. Tahsil edilmiş tutarlara bakılarak vergi belirleniyor. Gelir 3800 liralık istisna tutarını aşıyorsa beyanname doldurup isabet eden tutarda vergi ödeniyor.

AKRABA OTURUYORSA

Evde akrabalar oturuyorsa vergi ödenecek. Bu durumda kira bedeli Emlak Vergisi değerinin yüzde 5’i olarak hesaplanacak. Evinde kızı ve damadı oturanlar vergi ödemeyecek. seks shop Anne, baba, çocuk veya kardeşin kira ödemeden oturduğu konut için de konut sahibi vergi ödemeyecek.

MASRAFINI YAZ DAHA AZ ÖDE

Kira gelirleri ‘Götürü gider’ ve ‘Gerçek gider’ olmak üzere iki türlü beyan edilebiliyor. ‘Gerçek gider yöntemiyle’ 2016’da ev için yaptığınız masraflar (ısıtmas, su, asansör, sigorta, onarım gibi), ev krediyle alınmışsa faiz, ev son 5 yıl içinde alındıysa tapu bedelinin yüzde 5’i gelirden düşülerek vergi hesaplanıyor. vibratör

EVİNİ DÖVİZLE KİRALAYANLAR

Kira gelir vergisi, bedelin tahsil edildiği tarihte geçerli olan Merkez Bankası döviz alış kuruna göre TL’ye çevrilerek hesaplanıyor.

EVİ OLUP KİRADA OTURANLAR

Sahibi olduğu evi başkasına kiraya vererek, kiraladığı bir başka evde oturanlar; ödedikleri kira bedellerini gider olarak göstererek vergiden indirecek. Lojmanda ve yurtdışında oturanlar da buna dahil.

HİSSELİ EVLER...

Konutun birden fazla kişiye ait olması halinde, her biri beyanname hazırlayacak. Örneğin ev kardeşlere aitse kardeşlerden her biri 3800 liralık vergi istisna tutarından yararlanabilecek.

Yorumlar

Yorum Ekleyin

CAPTCHA code